اجرای موزاییک حیاطی ، با توجه به تنوع موزاییک های حیاطی، متفاوت اجرا و نصب میشود.

اجرای موزاییک حیاطی، قطعا نیاز به استادکار ماهر دارد تا نتیجه مطلوب و زیبایی را داشته باشید.

برخی افراد با تصور اینکه ، اگر خودشان اجرای موزاییک حیاطی را انجام دهندو صرفه جوبیی است، کار  تمیز و درستی انجام نمیشود و گاهی به هزینه های مجدد منجر میشود.

جهت نصب موزاییک حیاط ، شما می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید و با توجه به طرح موزاییک نیز چیدمان‌های خلاقانه‌ای انجام دهید.

نکته‌ قابل توجه این است که هرچقدر سایز موزاییک کوچک‌تر باشد طرح‌های بیشتری می‌توان خلق کرد ، موزاییک‌های مستطیلی را نیز می‌توان به شکل بافت پازلی کنار هم چید .نصب موزاییک‌های رنگی و طرح دار را باید طبق نقشه انجام داد.

برخی از موزاییک‌ها نیز در کنار هم کامل‌کننده طرحی خاص می‌باشند و در اجرای این موزاییک‌ها باید دقت داشته باشید تا دقیقا قطعات مرتبط به هم در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، پس در انتخاب فرد نصاب دقت کافی را انجام دهید تا نتیجه کارتان نقصی نداشته باشد ، مسلما” اجرا غلط بر کیفیت و طول عمر محصول تأثیر خواهد داشت.

مراحل موزاییک کاری شامل مواردی چون زیرسازی، ساخت ملات، فرش کردن و دوغاب ریزی می باشد،

مراحل اجرا

زیرسازی

نمی‌توان موزاییک‌ها را روی خاک پرداخت نشده کار گذاشت، بنابراین ابتدا باید زیرسازی انجام ‌شود. زیرسازی ، شامل صاف و تراز کردن محل اجرای موزاییک و کوبیدن آن و سپس ماسه ریزی یا ملات کاری با استفاده از ماسه و سیمان است می باشد .

اگر شما از موزاییک‌های معمولی ساده یا شیاردار استفاده می‌کنید ، لازم است پس از تراز کردن زیر کار ، ملات ماسه و سیمان را روی سطح کار پخش نمایید ، اما اگر برای پوشش کف حیاط از موزاییک‌های سیمانی با قطر زیاد استفاده می‌نمایید ، لازم است پس از تراز و صاف کردن محل اجرا، ابتدا یک لایه شن و سپس یک لایه ماسه پاشی انجام دهید . در هنگام فرش کردن کف حیاط ، نصاب باتوجه به طرح و رنگ موزاییک و با سلیقه خود موزاییک ها را در کنار هم قرار می دهد و با یک چکش پلاستیکی روی آن چند ضربه می زند تا موزاییک به ملات زیر بچسبد ، همینطور به ترتیب اجرا پیش می رود تا انتهای سطح مورد نظر .

اجرای دوغاب

ریختن دوغاب باید از ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از اتمام کار موزاییک کاری اجرا شود. برای این کار در یک استانبلی مقداری آب می ریزند و یک پیمانه سیمان را خوب در آب حل می نمایند ، سپس ۴ پیمانه پودر سنگ به آن اضافه کرده و خوب هم می زنند ، قبل از ریختن دوغاب روی موزاییک ، ابتدا آنها را خیس می کنند و سپس دوغاب را روی موزاییک ها ریخته و به وسیله یک طی پلاستیکی روی آن‌ها پخش می نمایند .

بندکشی

پس از اجرای دوغاب پودر سنگ و پودر خاک را با نسبت مساوی با هم مخلوط کرده و روی بندها ( فاصله بین هر موزاییک ) را پر می نمایند . برای انجام این کار از کمچه کمک می گیرند ، پس از بندکشی با یک پارچه سطح موزاییک‌ها را تمیز می نمایند و سپس سطح را از ضایعات پاک می کنند . در صورت استفاده از موزاییک‌های قطور سیمانی یا شسته ( واش بتن ) ، پس از موزاییک کاری از ماسه بادی برای پر کردن فضای بین موزاییک‌ها استفاده می‌شود.

کلام اخر

موزاییک کاری یکی از عملیات‌های ساختمانی مهم است که در مرحله انتهایی ساختمان سازی انجام می شود ،  لذا لازم است در اجرا و انتخاب یک استادکار حرفه‌ای تمام تلاش خود را انجام دهید تا در نهایت نتیجه مطلوبی به دست آورید. جهت انتخاب نوع موزاییک می توانید از محصولات شرکت هوم استون دیدن فرمایید و محصول مورد نیازتان را انتخاب نمایید .