اجرای موزاییک پلیمری با ساخت یک ملات ساده انجام نمی گیرد.

لذا باید اطلاعات کافی درمورد موزاییک پلیمری و نحوه اجرای موزاییک پلیمری آن داشته باشید تا در نهایت بتوانید یک کار بدون نقص اجرا کنید.

بنابراین جهت بدست آوردن بهترین بازدهی لازم است در ابتدا اقداماتی انجام دهید که در ادامه آنها را بررسی می نماییم.

تهیه محصول با کیفیت

در ابتدای کار و جهت اجرا خوب و درست، باید یک محصول با کیفیت تهیه کنید ،لذا نیاز است خرید خود را از یک گروه تولیدی و مرکز معتبر انجام دهید تا از کیفیت کار اطمینان داشته باشید.

انتخاب کفپوش ساختمان  از نظر سلیقه و کیفیت باید با حساسیت انجام شود.

لازم به یادآوری است شرکت هوم استون در ارائه با کیفیت ترین محصولات در کنارتان خواهد بود.

زیرسازی اصولی

بعد از انجام یک خرید درست و مناسب و در ابتدای انجام مراحل نصب ، باید زیرسازی را صحیح و اصولی انجام دهید و  محل مورد نظر را با توجه به نوع کاربری ، شیب بندی نمایید ، بنابراین در مرحله اول ، زیر کار باید آماده اجرا شود. به طور کلی می توان گفت مرحله زیرسازی مهمترین مرحله اجرا کار می باشد، زیرا اگر این مرحله به صورت اصولی انجام نشود امکان لق شدن و در نتیجه شکستگی موزاییک با گذشت زمان وجود دارد.

در این مرحله ابتدا باید کف کار ، از مخلوط قلوه سنگ و شن پوشانده شود زیرا امکان اجرا موزاییک به صورت مستقیم به روی خاک وجود ندارد ، سپس روی مخلوط ها را آب گرفته و بعد از آن با غلطک یا کامپکت روی سطح مورد نظر زده شود تا کاملا متراکم شود.

لازم به ذکر است، در زیر کار به هیچ عنوان از نخاله های ساختمانی نباید استفاده کرد زیرا در آینده کف کار، دچار نشتی خواهد شد و موزاییک ها به شکل بسیار بدی در می آیند .

پس از انجام مراحل بالا، با استفاده از دوربین و یا شلنگ تراز، شیب بندی نمایید و سپس با استفاده از ملات ماسه و سیمان، محل مورد نظر را کامل با ملات بپوشانید ، حال شما یک سطح کاملا” صاف و هموار دارید .

نصب موزاییک و ملات مورد نیاز آن

پس از انجام زیرسازی اصولی، نوبت به نصب موزاییک پلیمری می باشد ،که مهم ترین قسمت نصب، ملات مورد نیاز آن است. ملات مورد نظر برای نصب موزاییک پلیمری با دیگر موزاییک ها مقداری متفاوت است، جهت اجرا این محصول از ۲ نوع ملات زیر کار استفاده می شود.

 ملات اولیه یا ملات ساده

که شامل سیمان، ماسه و آب می باشد که با ترکیب این مواد به یکدیگر تشکیل می شوند.

ملات ثانویه

که شامل سیمان سفید ، سیمان سیاه ، ماسه و پودرسنگ می باشد.  این ملات باید کاملا به صورت عسلی باشد که به آن چسب بتن نیز می گویند.

وظیفه ملات دوم یا همان چسب بتن این است که ، زمانی که موزاییک پلیمری را روی ملات قرار می دهند و با چکش به روی آن ضربه می زنند، قطعه به خوبی و کامل داخل ملات زیر کار قرار می گیرد و اتصال خوبی با سنگ های اسکوپ پیدا می کند و این ملات عسلی یا همان چسب بتن به راحتی از درز های بین موزاییک ها بیرون می زند و این درز ها را کاملا می پوشاند. به همین صورت تمام موزاییک ها در کنار هم تا انتها چیده می شود و مرحله نصب به بهترین شکل انجام می گیرد.

بندکشی درست و اصولی

در آخرین مرحله نصب از ریختن دوغاب بر روی سطح خودداری کنید زیرا موزاییک های پلیمری اغلب طرحدار آج دار هستند ، آخرین مرحله نصب را طبق دستور زیر انجام دهید

بعد از آنکه ۲۴ ساعت از زمان نصب گذشت ، اگر موزاییک های شما سفید و یا با طیف رنگی روشن بودند، پودر سنگ و سیمان سفید و اگر از موزاییک های با طیف رنگی تیره استفاده کرده بودید، پودرسنگ و سیمان سیاه را به صورت خشک با هم مخلوط کنید.

سپس ترکیب به دست آمده را روی سطح موزاییک های نصب شده بریزید و با یک جارو، روی آن بکشید و این مخلوط را به داخل درز های موزاییک هدایت کنید و در آخر کار مقداری آب به صورت بارانی روی موزاییک ها بریزید زیرا این کار باعث محکم شدن این مخلوط در بین درز ها می شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد اصول درست نصب و اجرای موزاییک پلیمری برای شما شرح داده شود، در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره حتما” با گروه هوم استون ارتباط برقرار کنید.