انواع موزاییک

انواع موزاییک براساس نوع ساخت و یا کاربرد آن، تقسیم بندی می شود.

یکی از مصالح پر کاربرد در ساختمان سازی موزاییک می باشد که انواع موزاییک بسیار متنوع است.

موزاییک نوعی کفپوش محسوب می شود که مواد تشکیل دهنده و ساخت آن عبارتند از سیمان، ماسه، آب، پودر سنگ، رنگ های افزودنی و سنگ دانه می باشد. هوم استون به عنوان یکی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان موزاییک، انواع موزاییک را جهت راهنمایی و آشنایی کاربران محترم بررسی می نماید:

۱-لایه ها یا طبقات و پوسته موزاییک

ساخت موزاییک در ابعاد و طرح های مختلف تولید می گردد و شامل دو لایه می باشد که لایه زیرین و لایه رویه یا رنگ موزاییک می باشد که در ادامه به تعریف و توضیح هر دو می پردازیم.

۱-۱-لایه زیرین یا نازین

لایه زیرین نسبت به لایه رویی دارای ضخامت بیش تری بوده و در واقع فشار لایه رویی را متحمل می شود که در تشکیل این لایه از سیمان، آب و ماسه استفاده می شود.

۱-۲-لایه رویه یا رنگ موزاییک

این لایه که سطح رویی موزاییک بوده و ضخامتکمتری دارد از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی، پودر سنگ، سیمان و آب تشکیل شده است. نقش هایی که بر روی سطح موزاییک وجود دارد، به واسطه وجود لایه رویه یا رنگ موزاییک می باشد.

۲- انواع روش های ساخت و تولید موزاییک :

برای ساخت و تولید موزاییک از دو روش پرسی و ویبره ای استفاده می شود که در کدام از این روشها در ادامه شرح داده خواهد شد.

۲-۱-تولید پرسی

برای تولید موزاییک در روش پرسی ازاعمال فشار توسط دستگاه پرس استفاده میشود که این موضوع  باعث ایجاد تراکم در موزاییک خواهد شد و فشار وارد شده متغیر بوده و بسته به نوع سنگ دانه های به کار رفته در تولید موزاییک و ابعاد آن می باشد. این موزاییک ها نمونه ای از موزاییک های دو لایه ای (قشری) بوده و حتما نیاز به ساب خوردن دارند.

۲-۲-تولید ویبره ای

در این روش ویبره ای فشاری وجود نداشته و برخلاف روش پرسی می باشد که تراکم ایجاد شده در موزاییک با استفاده از دستگاه لرزاننده صورت می گیردو موزاییک هایی که با این روش ساخته می شوند سطح صافی داشته و به ساب خوردن نیازی ندارند.

تنها آن دسته از موزاییک های ویبره ای که در ترکیب آن ها از سنگ های تزئینی استفاده شده است، نیاز به ساب دارند. این موزاییک ها در دسته موزاییک های تک قشری (لایه) قرار می گیرند.

۳- انواع موزاییک و شرح آنها

۳-۱-موزاییک گرانیتی

موزاییک های گرانیتی به دو روش ویبره ای و پرسی تولید می شوند و در موارد مختلفی کاربرد دارند. از جمله  کاربردهای موزاییک گرانیتی می توان به استفاده از آن ها به عنون کفپوش سالن های صنعتی، پارکینگ، انبار، مدارس و کارخانه ها اشاره کرد.

۳-۲-موزاییک ویبره ای

موزاییک های ویبره ای همان موزاییک های تک لایه ای هستند که برای ساخت آن ها فشاری وجود نداشته و نیاز به ساب ندارد. برای تولید این گونه کاشی ها ابتدا مواد مورد نیاز برای ساخت کاشی با یکدیگر مخلوط شده و به اندازه نیاز درون قالب های پلاستیکی ریخته می شود.

پس از انجام این کار قالب ها بر روی نوار نقاله که حالت لرزان دارند گذاشته می شوند. این لرزش باعث می شود هوای محبوس شده میان مواد، از آن خارج شود و موزاییک تراکم لازم را پیدا کند.

پس از انجام این کار، مواد ریخته شده در داخل قالب ها به ۵ ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند. پس از خشک شدن، موزاییک ها را از قالب در آورده و داخل آب قرار می دهند و سپس نسبت به دسته بندی آن ها اقدام می کنند.

۳-۳-موزاییک شکسته

این موزاییک همانند موزاییک های گرانیتی و معمولی تولید می شود و تنها تفاوت آن ها در مدت زمان لازم برای خشک شدن و نحوه ساب خوردن آن ها می باشد و دستگاه ساب این گونه موزاییک ها به گونه ای است که برخلاف سنگ سنباده از فرچه های سیمی استفاده می شود و در زمان ساب دادن نیز این گونه موزاییک ها آب با فشار بر روی آن ها پاشیده می شود.

۳-۴-موزاییک تک لایه ای

در موزاییک های تک لایه ای قسمت زیرین وجود ندارد و نمونه ای از موزاییک های کم وزن بوده و به همین خاطر انتخاب خوبی برای استفاده در ساختمان های چند طبقه می باشد و در تولید این گونه موزاییک ها از سنگ دانه های بسیار ریز استفاده می شود.

۳-۵-موزاییک معرق سنگی

موزاییکی که در لایه های سطحی آن از طرح های مختلف سنگ های تزیینی مانند، سنگ گرانیتی سنگ مرمر و شیشه استفاده شده را موزاییک معرق سنگی می نامند.

این موزاییک ها در سه شکل شسته، صاف و شیاردار در بازار یافت می شوند. موزاییک های سنگ دار بر اساس سایز و قطر دانه های سنگی به ۵ گروه تقسیم بندی می شوند.

۳-۶-موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری نوعی موزاییک فوق متراکم است که در ساخت آن از بتن SCC یا همان بتن خود متراکم( نوعی بتن خاص می باشد که با وزن خود در قالب جاری می شود و نیاز به لرزاندن و ویبره ندارد)  استفاده شده است. تراکم این نوع موزاییک از طریق فرایند پلیمریزاسیون و از طریق لرزش بر روی میز ویبره به دست می آید.

موزاییک های پلیمری از سیمان، سنگدانه، رزین سمنت پلاست (روان کننده)، ماسه، رنگدانه های شیمیایی و آب تولید می شود و طرح و رنگ های متنوع و ابعاد گوناگونی دارد و موزاییک های پلیمری مقاومت بسیار خوبی در شرایط یخبندان دارند، زیرا جذب آب آن ها بسیار پایین و کمتر از ۳ درصد می باشد.

۳-۷-موزاییک شسته یا واش بتن

موزاییک واش بتن ( شسته شده) به آن دسته از موزاییک هایی گفته می شود که بر روی سطح آن ها دانه های شن برجسته ای مشاهده می شود. و این نوع موزاییک از ترکیب سیمان، ماسه، سنگدانه های طبیعی و افزودنی های بتن مانند فوق روان کننده های پلی کربوکسیلاتی، تولید می شود.

۳-۸-موزاییک پلاکی

 در تولید موزاییک های پلاکی ازمصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر در سطح رویه آن ها استفاده می شود و اندازه سنگ های بکار رفته در موزاییک پلاکی با توجه به اندازه موزاییک تعیین می شود و دارای شکلی صاف می باشند.

۳-۹-موزاییک شیاردار

سطح رویه آن ها دارای فرورفتگی و برجستگی می باشد و از این مدل موزاییک بییشتر برای پیاده روها استفاده می شود.

۳-۱۰-موزاییک سیمانی

شکل ظاهری رویه موزاییک های سیمانی ساده و تنها دارای شیارهایی می باشد که هیچ گونه سنگ دانه تزئینی بر روی سطح آن ها وجود نداشته است.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که نکات جامع درباره موزاییک و انواع آن ارائه گردد و موزاییک کاری یکی از متداول ترین کارهایی است که در ساختمان سازی انجام می شود. از این رو آشنایی با آن می تواند در انتخاب نمونه مناسب به افراد کمک کند که کارشناسان فروش و مجموعه شرکت هوم استون در هر زمان آماده راهنمایی خریدارن محترم می باشد.