تفاوت موزاییک واش بتن و پلیمری از نظر مواد اولیه و کاربرد بررسی میشود.

موزاییک پلیمری و واش بتن از پر فروش ترین محصولات بتنی در بازار می باشند ،  این کفپوش ها  ویژگی ها و مزایای بسیاری دارند که همین امر سبب پر فروش بودن آن ها می باشد .

تنوع بسیار بالا در طرح، رنگ و ابعاد و همچنین جلای ظاهری موزاییک پلیمری دلیل محبوبیت این محصول می باشد ، بنابراین در ساختمانهای مسکونی، باغ، ویلا و… مورد استفاده قرار می گیرد و به موزاییک حیاطی نیز معروف هستند.

واش بتن ها نیز به دلیل داشتن سنگدانه های رنگی و ظاهری طیبعی که دارند ، حس بسیار خوب و طبیعی بودن را به انسان منتقل می کنند همچنین استفاده از واش بتن در باغ و ویلا نیز بسیار انجام می گیرد ، لذا در نواحی و مناطقی که دارای پوشش گیاهی می باشند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مقاله به تفاوت این دو کفپوش پر طرفدار می پردازیم:

تفاوت موزاییک پلیمری و واش بتن را در شکل ظاهری آن هم میتوان بررسی کرد.

تفاوت در شکل ظاهری

این قطعات بتنی از لحاظ شکل ظاهری کاملا” متفاوت هستند . موزاییک های پلیمری در قالب تولید می شوند و دارای طرح ها و شکل های خاصی هستند. اما موزاییک واش بتن به این صورت تولید نمی شود ، واش بتن ها فقط با سنگدانه های رنگی تولید می شوند و قالب های آن ها ساده می باشند. لذا از نظر ظاهری کاملا” دو محصول متفاوت هستند.

تفاوت در روند تولید

با ترکیب ملات و افزودنی های بتنی به مقدار استاندارد و ریختن در قالب مناسب و سپس قرار دادن بر روی میز ویبره موزاییک پلیمری تهیه می شود ، بعد از انجام این مرحله قالب ها را در داخل اتاق کیورینگ قرار می دهند تا عمل آوری آن صورت گیر و در نهایت این کفپوش آماده می شود. در تهیه واش بتن  پس از آماده سازی ملات، در صورتی که واش بتن افزودنی دار تولید شود، افزودنی بتن داخل آن اضافه می شود و روی میز ویبره قرار می گیرد و پس گذراندن مرحله عمل آوری ، کاملا” شبیه به یک بتن ساده می باشد و سپس در زیر دستگاه های ساب قرار می گیرد تا سنگدانه های آن نمایان شود.

موزاییک پلیمری یا واش بتن

از نظر مقاومت دمایی ، موزاییک پلیمری نسبت به موزاییک واش بتنی که بدون افزودنی تولید می شود قابل قیاس نیست ، در صورتی می توان از واش بتن های بدون افزودنی استفاده نمود که محل پروژه دارای آب و هوایی کاملا” معتدل باشد ، اما در موزاییک های پلیمری اینگونه نیست شما می توانید با خیالی راحت از موزاییک های پلیمری در هر منطقه ای استفاده کنید. اما در صورتی که تمایل به استفاده از واش بتن دارید می توانید از واش بتن های افزودنی دار نیز در هر منطقه آب و هوایی استفاده نمایید.

در خصوص مقاومت فشاری باید بررسی را به این صورت انجام داد :

هر دو این موزاییک ها کاملا” فانتزی هستند و نمی توان از آن ها در مناطق پر ترافیک و صنعتی استفاده کرد. زیرا توان تحمل بار های سنگین برای این قطعات امکان پذیر نیست ، به همین علت توصیه می شود در پارکینگ های عمومی و اماکنی که عبور و مرور ماشینهای سنگین وجود دارد از هیچکدام از این محصولات استفاده نشود.

در حقیقت می توان نتیجه گرفت که جهت کفسازی حیاط باغ ، ساختمان مسکونی و ویلا شما از هر دو این محصولات می توانید استفاده نمایید زیرا از نظر مشخصات فنی شباهت های زیادی با هم دارند و شما می توانید با توجه به سلیقه شخصیتان هر کدام یک از این دو نوع محصول را انتخاب نمایید.

کلام آخر

شرکت هوم استون با توجه به توضیحات داده شده انتخاب هر دو محصول را به عنوان کفپوش ساختمان به شما توصیه می نمایند ، تنها کافی است با مشاورین حرفه ای این گروه صنعتی تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مناسب ترین انتخاب را به شما پیشنهاد دهند .