موزاییک واش بتن

موزاییک واش بتن که به آن بتن شسته نیز می گویند نوعی کفپوش بتنی است که در رنگ های متنوعی وجود دارد، این محصول از ترکیب ماسه، سنگ دانه های معدنی، مواد روان کننده بتن و چسب بتن تشکیل می شود.

نحوه ساخت

موزاییک واش بتن به دو روش پرسی و ویبره تولید می شود.

روش پرسی

در این روش بعد از ترکیب مواد اولیه، آن را در لایه زیرین قالب میز پرس می ریزند و روی آن را با ملات ماسه سیمان می پوشانند ، سپس با فشاری که دستگاه پرس روی مواد وارد می کند،یک موزاییک دو لایه ای با رویه سنگدانه ای تولید می شود که بعد از عبور از اتاق بخار مورد شستشو قرار می گیرد.

روش ویبره

مواد اولیه ترکیب شده را داخل قالب های پلاستیکی می ریزند و بعد آن را روی میز ویبره قرار می دهند ، سپس محصول بدست آمده را وارد اتاق بخار می کنند. بعد از گذشت ۲۴ ساعت موزاییک را از قالب خارج می کنند و با فشار آب، لعاب های سیمانی که روی سنگدانه ها باقی مانده را پاک می کنند و درنتیجه نمای سنگدانه ها تمیز و زیباتر می شود.

انواع واش بتن

واش بتن درجا

در سالهای قبل و قبل از استفاده از ماشین آلات موزاییک واش بتن به صورت درجا ساخته می شد.

به این صورت که مخلوط بتن اماده را درون قالب های مورد نظر می ریختند و سپس روی آن را صاف کرده و با استفاده از فشار آب شستشو می دادند ، به این ترتیب سیمان اطراف سنگدانه ها شسته می شد و قسمتی از سطح سنگ ها برجسته می گردید.

این محصول در مدت زمان کوتاهی کیفیت خود را از دست می داد و سنگدانه ها از بتن جدا می شدند ،زیرا از فرمولاسیون دقیقی ساخته نشده بود، به همین دلیل دیگر در پروژه ها مورد استفاده قرار نمی گیرد.

واش بتن ویبره

برای تولید این محصول، طبق روش ویبره که در بالا ذکر شد ، قالب های پر شده از مخلوط، روی میز ویبره قرار می گیرند تا در اثر لرزش حباب های درون آنها از بین رفته و متراکم شوند.

پس از آنکه واش بتن به مقاومت نسبی دست یافت، آن را از قالب خارج نموده و با قرار دادن آن زیر فشار آب، سطح آن به صورت برجسته در می آید.

واش بتن پرسی

در این نوع موزاییک ، ابتدا نیمی از قالب را با مخلوط آماده و مابقی را با ماسه، سیمان و مقدار کمی آب پر می کنند و سپس پرس می نمایند.

پس از انجام عمل پرس، مخلوط متراکم را از قالب خارج می کنند و به مدت یک روز در اتاق بخار قرار می دهند و در نهایت سطح آن شستشو داده می شود. واش بتن پرسی به علت قرار گرفتن زیر پرس ، دارای  تراکم و مقاومت بیشتری می باشد.

واش بتن آنتیک

در تولید موزاییک واش بتن آنتیک ، مواد اولیه با حساسیت و دقت بالایی انتخاب می شوند.

سنگدانه ها استفاده شده در ساختار این موزاییک باید از استانداردهای لازم در خصوص ،ضریب سایش در برابر سیمان، جذب آب، مقاومت فشاری و رنگ یکنواخت برخوردار باشند.مواد اولیه این محصول پودر میکرونیزه، پیگمنت های رنگی، سنگدانه ها، سیمان، آب و سایر افزودنی ها می باشند.

جهت مشاوره و هرگونه سوال با شماره های – ۲۲۳۲۶۰۷۰ – ۲۲۳۲۶۰۵۰ – ۰۹۱۲۰۸۶۶۰۳۰  –  در تماس باشید.

1401-06-21T17:56:52+04:30

Go to Top