موزاییک پلیمری یا موزاییک پرسی در ساختمان کاربرد دارند ولی کدام مناسب تر است ؟

در ابتدا  با تعریف کلی از هر دو نوع موزاییک ،یک یادآوری داشته باشیم:

گفتیم موزاییک پلیمری در اصل یکی از انواع سنگ مصنوعی می باشد که با تغییرساختار مولکولی سیمان و انجام فرآیند پلیمریزاسیون و به وجود آمدن شبکه  زنجیره ای مقاوم و محکم در سیمان تشکیل می شود.

این فرایند باعث کریستاله شدن سیمان و به وجود آمدن شبکه بلوری در آن می شود و حاصل این فرایند، موزاییکی است که استحکام و مقاومت آن حدودا” دو برابر بتن می باشد و از  این نظر با تعدادی از سنگهای طبیعی برابری می کند.

و همچنین گفتیم موزاییک پرسی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجود است. ضخامت موزاییک‌های پرسی ۲.۵ می‌باشد که در ابعاد ۳۰*۳۰ و ۴۰*۴۰ در طرح‌های مختلفی تولید می شوند. موزاییک پرسی از دو لایه تشکیل شده است.

با مقایسه این دو موزاییک میتوانیم تعیین کنیم موزاییک پلیمری یا موزاییک پرسی کدام مناسب تر است

موزاییک پلیمری از ماسه،سیمان ، رزین (به رزین در صنعت موزاییک سازی فوق روان کننده نیز می گویند) و رنگدانه های شیمیایی تشکیل شده است. همچنین به علت ماهیت مواد اولیه و روش تولید خاصی که دارد می تواند در طرح ها و رنگهای بسیار متنوعی ساخته شود.

جذب آب پایین و تراکم زیاد موزاییک پلیمری سبب مقاومت بسیار بالا این نوع موزاییک در برابر سرما و یخ بندان می شود و همین مزیت سبب کاربری تر و متفاوت تر بودن این نوع موزاییک نسبت به موزاییک پرسی می شود.

به همین دلیل است که در مناطق سردسیر برای کفپوش معابر یا سنگ فرش حیاط ها از موزاییک پلیمری استفاده می کنند. این کفپوش ها عمر بالا و مقاومت بالایی در مقابل یخ زدگی دارند که سبب می شود مشکلاتی نظیر شکستگی در اثر یخ زدگی و فشار در آن ها کمتر دیده شود.

موزاییک پرسی هم از سیمان، ماسه، سنگ‌دانه، پودر سنگ، رنگ‌های معدنی و آب تشکیل شده است که از طریق فشار پرسی، فشرده و متراکم می‌شوند و کف‌پوشی محکم و مقاوم به دست می آید ، که دارای دو لایه رویه و زیرین می باشد.

حرف آخر:

مسأله اصلی اینجاست که موزاییک پلیمری به علت دارا بودن فوق روان کننده و سیمان در ساختار خود از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و همپنین تنوع رنگی بالایی دارد و البته قیمت بالاتر اما موزاییک پرسی استحکام و مقاومتی پایین تر دارد اما با قیمت مناسب تر.

ما در هوم استون مفتخر به ارایه مشاوره به شما مشتریان گرامی هستیم (۲۲۳۲۶۰۷۰ – ۲۲۳۲۶۰۵۰ – ۰۹۱۲۰۸۶۶۰۳۰)و تا رسیدن به بهترین و با کیفیت ترین انتخاب در کنارتان می مانیم.